Lakierowanie, lakowanie, lapisowanie zębów u dzieci    

Co to jest lakierowanie, lakowanie i lapisowanie ząbków? Na czym polegają zabiegi i w jakich przypadkach się je wykonuje? Czy długo trwają, czy są bezpieczne dla małych dzieci? Jakie dają korzyści? Kiedy należy je wykonać? Na te inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Lakierowanie

Co to jest lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów polega na powleczeniu wszystkich powierzchni zęba, stężonym preparatem fluoru. Ma to na celu wbudowywanie w powierzchowne warstwy szkliwa jonów fluoru, a przez to wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Kiedy lakierować zęby mleczne?

Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci - gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, w momencie kiedy są one gotowe na poddanie się takiemu zabiegowi.

Po co lakierować zęby fluorem, skoro pasty do zębów zawierają fluor?

Przewagą profesjonalnej fluoryzacji jest stosowanie lakierów o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów stosowanych w domu. Preparaty o dużym stężeniu fluoru mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza dentysty, gdyż niewłaściwie lub w nadmiarze użyte, mogłyby zaszkodzić.

Przewaga fluoryzacji profesjonalnej nad fluoryzacją domową wynika również ze znacznie wydłużonej podaży fluoru w stosunku do metod domowych. Podczas mycia zębów fluor jest dostępny dla szkliwa przez czas mycia zębów i bardzo krótko po nim. Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach na pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka - kilkanaście godzin) w bardzo dużym stężeniu.

Czy lakierowanie zębów fluorem jest bezpieczne dla dzieci?

Mimo wysokiego stężenia fluoru stosowane preparaty są bezpieczne dla dzieci, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru. Nie stwarzają żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu co ułatwia lekarzowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

Jak często wykonywać zabieg lakierowania zębów u dzieci?

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności dziecka do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.

Lakowanie

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów, inaczej uszczelnianie bruzd jest zabiegiem profilaktycznym, polegającym na wypełnieniu szczelin i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną substancją światłoutwardzalną zwaną lakiem szczelinowym.

Co to jest lak szczelinowy i w jaki sposób działa?

Lak szczelinowy jest to materiał o płynnej konsystencji, który zapływa do bruzd, szczelin i zagłębień zęba. Jest to światłoutwardzalny kompozyt, który uwalnia związki fluoru, będące dodatkowym czynnikiem ochronnym. Różowo - pomarańczowy kolor laku sprawia, że jest on dobrze widoczny, a jego stan może być łatwo skontrolowany w rutynowym badaniu stomatologicznym.

Jakie korzyści daje lakowanie zębów?

Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Dzięki lakowaniu eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach, a co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy. Uwalniane przez lak jony fluoru stanowią dodatkowy czynnik ochronny.

Które zęby powinny zostać zalakowane?

Lakuje się mleczne zęby trzonowe i stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek), dla których charakterystyczna jest powierzchnia żująca z licznymi bruzdami i zagłębieniami. Do lakowania kwalifikują się zęby zdrowe bez próchnicy lub z przebarwieniem bruzd. Najbardziej wymagają lakowania powierzchnie żujące pierwszych stałych zębów trzonowych (szóstek).

Kiedy powinno przeprowadzić się zabieg lakowania bruzd?

Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Najbardziej wymagają lakowania powierzchnie żujące pierwszych stałych zębów trzonowych (szóstek) - zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrżnięciu. Dotyczy dzieci w wieku 6 – 8 lat. U dzieci starszych w wieku 11 – 13 lat lakuje się też drugie stałe trzonowce.

Jak długo trwa zabieg lakowania i czy jest bolesny?

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. Na początku powierzchnię zęba zabezpiecza się przed dostępem śliny, następnie oczyszcza się pastą, płucze i osusza. Na tak przygotowanym zębie, wypełnia się bruzdy lakiem a następnie utwardza lampą polimeryzacyjną. Na koniec lekarz sprawdza szczelność utwardzonego laku.

Na jak długo wystarczy pokrycie bruzd lakiem?

Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka lat. Poddawany jednak siłom żucia ulega ścieraniu i niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga okresowej kontroli. Podczas rutynowego przeglądu stomatologicznego lekarz sprawdza szczelność laku i wykrywa miejsca, które wymagają ewentualnego uzupełnienia lub wymiany.

Lapisowanie

Co to jest lapisowanie zębów?

Lapisowanie to zabieg, który służy zatrzymaniu próchnicy, która rozwija się w obrębie szkliwa i zębiny.

Na czym polega lapisowanie zębów?

Zabieg polega na opracowaniu i wygładzeniu powierzchni szkliwa i zniesieniu powierzchownej warstwy zębiny zmienionej próchniczo. Na tak przygotowaną powierzchnię najczęściej nanosi się związek azotanu srebra i płynu Lugola. Z roztworu wytrąca się samo srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 3 wizyt w odstępach tygodniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Ujemną stroną zabiegu jest zabarwienie zęba na charakterystyczny czarny kolor sczerniałego srebra.

Kiedy wykonuje się zabieg lapisowania u dziecka?

Zabieg lapisowania wykonuje się najczęściej na zębach gdzie założenie wypełnień jest niemożliwe, a więc w zębach siecznych górnych, gdy proces próchniczy obejmuje wiele powierzchni zęba (styczne, wargową, podniebienną) i gdzie opracowanie zęba pod założenie wypełnienia wiąże się z odłamaniem korony. Lapisować możemy zęby, które mają już rozpoczętą resorpcję korzenia, ruszają się i których czas pozostawania w buzi dziecka jest już bardzo krótki. W takim przypadku można lapisować zęby w odcinku przednim jak i tylnym. Czasami lapisowanie wykonuje się, jako pierwszy etap rozpoczęcia leczenia, w celu przygotowania dziecka do zabiegu założenia plomby na kolejnej wizycie.

|Strona główna |O Klubie |Katalog nagród |Wasze pytania |Newsletter |Magazyn Klubu |Regulamin |Kontakt

Copyright © 2010-2012, Klub Galerii Uśmiechu. Kraków
Projekt i realizacja WebArtStudio.com.pl